Тривають віялові відключення по всій Україні. Перше питання батьків: чим зайняти дітей під в цей час? Адже дорослі просто можуть почитати при свічках або обговорити актуальні на сьогодні новини, а ось малюки нудьгувати точно не захочуть.
ГРА «ПРОДОВЖИ МАЛЮНОК» У цю гру можуть зіграти двоє дітей, один з батьків з дитиною або сім’я, розбившись на пари. Наприклад, тато малює із сином, а мама – з донькою. На чистому аркуші паперу одна людина малює одну деталь, а друга продовжує малюнок, домальовуючи щось ще. Наприкінці виходить дуже кумедна картина, іноді зовсім незрозуміла, а іноді дуже красива. Можна змагатися командами, чий спільний малюнок вийти смішнішим. А найголовніше, що яскраве світло для такого малювання зовсім не потрібне — можна грати при свічках, то буде навіть веселіше!
ГРА «ВІРЮ-НЕ ВІРЮ» Батьки по черзі називають цікаві, але не очевидні факти для дитини, а вона має вгадати, вигадка це чи ні . Наприклад, правдивий факт «у восьминога 4 серця», і помилковий — «найповільніша тварина у світі — черепаха». Двоє дітей змагаються між собою, хто вгадає більше правильних фактів та набере більше очок.
ГРА «ЗІПСОВАНИЙ ТЕЛЕФОН» Відома всім батькам гра з дитинства. Якщо відключили світло вдома, можна розташуватися всією сім’єю на дивані і весело провести час, відгадуючи слово, яке спочатку було сказано на вушко першій людині в ланцюжку. Чим більше людей грає у гру, тим краще!
ЛЕГО ПРИ СВІЧКАХ Давно хотіли зібрати із дитиною лего? Відмінна нагода це зробити! Поставте на підлозі кілька ліхтарів або свічок у закритих свічниках і приступайте до веселого будівництва!
ГРА «ВГАДАЙ МЕЛОДІЮ» Якщо у вас вдома є музичний інструмент, навіть дитячий, можна використовувати його в іграх при свічках. Наспівуйте дитині відомі мелодії або грайте їх на інструменті та попросіть вгадати назву (або хоча б виконавця). Якщо малюк довго не вгадує — можна давати легкі підказки, а щоб було цікавіше — влаштуйте змагання між членами сім’ї, хто вгадає більше пісеньок.
ВІРШІ, ЛІЧИЛКИ, ЗАГАДКИ Коли немає можливості подивитися мультики та почитати, з’являється час на вивчення віршів та лічилок, які так корисні для розвитку мовлення малюка. З найменшими можна вивчити легкі двовірші або назви пальчиків у віршах. А от дошкільнят та молодших школярів почніть знайомити з професіями, вивчаючи вірші з цієї теми.
ТВІСТЕР Якщо у вас вдома є Твістер, сміливо діставайте його з шафи, коли вдома відключили світло. Дітям і дорослим доведеться не тільки згинатися в різних кумедних позах, але ще й робити це на дотик з мінімумом освітлення — це вдвічі кумедніше!
ГРА «ВГАДАЙ ХТО» Суть її полягає в тому, що всі учасники повинні сісти у коло, а на лоб кожному клеїться стікер з ім’ям відомого персонажа чи героя чи картинка предмету. Бачити картинку на лобі в людини можуть лише інші члени сім’ї. Мета гри — вгадати свого персонажа за допомогою запитань. Ставити питання потрібно за годинниковою стрілкою так, щоб відповідь була лише «так» або «ні», і давала додаткову інформацію про ім’я на вашому стікері. Наприклад: «Я персонаж із мультфільму?». Якщо люди у колі кажуть «так», питаєте: «З українського?». Якщо учасники знову дають позитивну відповідь, продовжуєте запитувати. Якщо відповідь негативна, про свого персонажа запитує наступна по колу людина. Виграє той, хто найшвидше вгадає свого персонажа. Щоб гра надто не затягнулася, вибирайте лише дуже відомих дитині героїв із казок, мультфільмів.
АКТИВІТІ Для цієї гри вам знадобляться спеціальні картки, але можна зробити їх за 15 хвилин самостійно. Учасники мають поділитись на 2 команди. У кожній команді – по 2 особи. Одна людина з команди бере в руки колоду карток, на кожній з яких написано просте слово, наприклад, «стілець», «капелюх», «лялька». Завдання гравця — пояснити партнеру кожне слово лише натяками та алегоріями, але без його опису. Після 1 раунду гравці міняються місцями, і той, хто вгадував, починає пояснювати слова. Виграє та команда, яка вгадала найбільше слів за певний час. З молодшими дітьми, які ще не зможуть показувати швидкість своєї реакції, можна пограти в міста або в слова в класичному варіанті.
ДЖЕНГА Ця цікава гра захопить як хлопчиків, які люблять будувати, так і дівчаток. У «Дженгу» краще грати вдвох чи втрьох, щоби ходів було більше. Кожен гравець по черзі кладе дерев’яний блок так, щоби можна було будувати вежу. Завдання кожного будувати так, щоб наступному гравцеві було складно покласти свій блок, не порушивши конструкцію. Якщо вежа успішно збудована, кожен повинен по черзі витягувати по одному блоку і намагатися не пошкодити стійкість конструкції, інакше саме він програє.
ІСТОРІЇ Темрява – чудовий привід для розповідей страшних історій з ліхтариками. А якщо такий екстрим не для вас, запропонуйте дитині написати власну історію. Почніть розповідати казку, а потім нехай кожен із членів сім’ї доповнює історію своєю пропозицією. Буде дуже весело та смішно, запевняємо!
ТЕАТР ТІНЕЙ АБО ТЕАТР ЛЯЛЬОК Озброївшись великим ліхтарем, можна влаштувати дитині театр тіней на стіні, використовуючи руки та підручні предмети. Або скористатися домашнім театром, який можна зробити з коробки, звичайно заздалегідь.
ГРА У ХОВАНКИ Всі діти люблять грати в хованки навіть удома, залазячи в шафи та під столи так, щоб їх ніхто не знайшов. Поведіться на цю дитячу авантюру і зіграйте в хованки разом. Щоб малюк не забився шукаючи, куди б сховатися, поставте в кімнатах кілька свічок або дайте малюкові ліхтарик.
ВОРОЖІННЯ ПРИ СВІЧКАХ Якщо вдома відключили світло, запалюйте свічки і влаштуйте спільні жартівливі ворожіння на папері.
МУЛЬТФІЛЬМИ НА ПЛАНШЕТІ АБО НОУТБУЦІ А якщо вам пощастило, і ваш ноутбук довго тримає заряд без електричного живлення, ви можете встигнути розважити дітей цікавими фільмами та мультфільмами.